52B_foto archiv Josefa Sedloně
Hudba pro romantiky a snílky. (Sedloň – zcela vlevo – s frontmanem kapely Kraftwerk Ralfem Hütterem – uprostřed – v Praze roku 1991)

Hudbu během let pouštěl z kazet, vinylů i cédéček. Lidé při ní tančili, skákali a měli ruce nad hlavou, jindy byli pohroužení do sebe. Jednou ale vztekem z písní, na které nebyli zvyklí, začali rozbíjet sklenice a založili v klubu oheň.

Osmačtyřicetiletý DJ, moderátor a pořadatel koncertů Josef Sedloň patří k nejvytrvalejším propagátorům hudby, jací tu po roce 1990 byli. Jeho jméno se stalo synonymem pro elektroniku, která ho nikdy nepřestala bavit: nová alba hltá a posluchačům nabízí na mnoho způsobů. „Můj hlavní impulz je hudbu šířit,“ říká Josef Sedloň a dodává, že od doby, kdy začal publiku pouštět podomácku nahrané kazety, se jeho motivace na rozdíl od technologií zase tak nezměnila.

Začínal v pražském studentském klubu 007 na Strahově, na Radiu 1 vysílá od jeho počátků, pořádal velké taneční akce pod hlavičkou Lighthouse. Dnes vede program festivalu Spectaculare, který sazí na hudbu klidnější, experimentální a na výboje na pomezí soudobé klasiky. „Pro sebe si ji označuji jako hudbu léčivou,“ říká Sedloň, pro nějž poslech hudby ani po třech dekádách nepřestal být důležitým rituálem.

Nasává stále nové vlivy, což mnoho DJů jeho věku neláká, ty staré přitom neopouští. Minulý týden hrál v klubu 007 – skoro přesně na den osmadvacátého výročí svého prvního vystoupení. V tomto týdnu se zase v rámci Spectaculare chystá v pražské MeetFactory uvést německého tvůrce minimalistické elektroniky Christiana Löfflera a dva objevy z jeho vydavatelství Kí – Aparde a Fejká. Celý…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte