Kultura

Severská mytologie

Mytologie zaujímají v tvorbě britského spisovatele a scenáristy Neila Gaimana stěžejní místo: nijak se netají tím, že to byly příběhy, s nimiž vyrůstal a které ho formovaly. V jeho díle najdeme pozoruhodné aktualizace klasických mýtů jako román Američtí bohové, v němž panteon evropských božstev přesadil do moderního světa. A severská mytologie dochovaná prostřednictvím fragmentů, sbírek a pozdějších převyprávění patří ke Gaimanovým obsesím už od raného dětství. Není těžké říci proč. Ásgard zaplněný hádavými, marnivými a úskočnými bohy nabízí pro vypravěče jeho založení dostatek zvratů, úsměvných morbidit i pitoreskních figur. Navíc Ódin, Tór, Loki a další postavy žijí svůj druhý život na stránkách komiksů Jacka Kirbyho a Stana Leeho, k nimž se Gaiman hrdě hlásí.

I jeho převyprávění klasické látky tak přebírá něco z šibalského nadhledu komiksů a nových filmových adaptací, nicméně pojetím se hlásí ke konzervativnějšímu, pietnímu pojetí. Gaiman zkombinoval různé dochované zdroje a úlomky legend, kterým dodal ucelený ráz, a líčí je současnému čtenáři s obřadnou úctou a posvátným zápalem. Kombinuje aktuální vypravěčské postupy s jazykem, který svou úsečností a jednoduchostí evokuje klasická díla uchovávající příběhy severských bohů po staletí. Severská mytologie je neokázalé vyznání lásky zkazkám o pošetilosti a osudových zvratech.

Je to poklona světu, který je v lecčems dětinský, prostý a zemitý, přitom neskonale poetický, protože se dotýká archetypální identity…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte