Scio škola Pošepného náměstí, Praha
Scio škola Pošepného náměstí, Praha; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Nově vznikající soukromé školy se budou bránit proti tomu, že je ministerstvo nechce zapisovat do oficiální sítě škol. Ústavní stížnost kvůli tomu, prostřednictvím skupiny senátorů, podá tento měsíc ředitelka pražské školy Edisona Pavla Sadilová a zakladatel sítě ScioŠkol Ondřej Šteffl. O registraci žádali loni, jejich žádosti patřily k jedenácti, které neuspěly. Devatenáct škol naopak ministerstvo zapsalo. Letos požádalo o registraci čtyřicet devět soukromých škol, doposud ministerstvo jedenácti z nich vyhovělo a šest žádostí zamítlo.

Dvojsečná zbraň

Soukromá škola může učit i bez zapsání do sítě, nedostává pak ale žádné peníze od státu, školné je násobně vyšší a dosáhnou na něj jen movití rodiče. Nezapsané školy protestují. Ministerstvo totiž obvykle zamítnutí zdůvodňuje tím, že v místě, kde chce nová škola začít fungovat, je dostatečná kapacita státních škol. Podle ředitelky Edisony Sadilové tento argument postrádá logiku. Především, její „škola“ už funguje. „Převzali jsme uvadající Montessori třídu při velké základní škole na Praze 12,“ říká Sadilová. Momentálně do Edisony chodí necelá dvacítka dětí, příští rok jich pro velký zájem nabere třicet. Rodičům se líbí, že se děti učí ve věkově různorodější skupině, pracují na projektech a učí se co nejvíc venku.

Současný ředitel „mateřské“ základky alternativě fandí, Sadilová se však obává, že to se s případným novým šéfem školy může změnit, a proto se chce raději osamostatnit. Její loňskou žádost ministerstvo…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte