Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Nové školy nechceme

Ministerstvo bere do sítě jen část soukromých škol, odmítnuté se obrátí na Ústavní soud

Scio škola Pošepného náměstí, Praha
Jinakost nám sluší. • Autor: Matěj Stránský

Nově vznikající soukromé školy se budou bránit proti tomu, že je ministerstvo nechce zapisovat do oficiální sítě škol. Ústavní stížnost kvůli tomu, prostřednictvím skupiny senátorů, podá tento měsíc ředitelka pražské školy Edisona Pavla Sadilová a zakladatel sítě ScioŠkol Ondřej Šteffl. O registraci žádali loni, jejich žádosti patřily k jedenácti, které neuspěly. Devatenáct škol naopak ministerstvo zapsalo. Letos požádalo o registraci čtyřicet devět soukromých škol, doposud ministerstvo jedenácti z nich vyhovělo a šest žádostí zamítlo.

Dvojsečná zbraň

Soukromá škola může učit i bez zapsání do sítě, nedostává pak ale žádné peníze od státu, školné je násobně vyšší a dosáhnou na něj jen movití rodiče. Nezapsané školy protestují. Ministerstvo totiž obvykle zamítnutí zdůvodňuje tím, že v místě, kde chce nová škola začít fungovat, je dostatečná kapacita státních škol. Podle ředitelky Edisony Sadilové tento argument postrádá logiku. Především, její „škola“ už funguje. „Převzali jsme uvadající Montessori třídu při velké základní škole na Praze 12,“ říká Sadilová. Momentálně do Edisony chodí necelá dvacítka dětí, příští rok jich pro velký zájem nabere třicet. Rodičům se líbí, že se děti učí ve věkově různorodější skupině, pracují na projektech a učí se co nejvíc venku.

Současný ředitel „mateřské“ základky alternativě fandí, Sadilová se však obává, že to se s případným novým šéfem školy může změnit, a proto se chce raději osamostatnit. Její loňskou žádost ministerstvo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1078
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte