Situace na Slovensku se po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně stále silněji vyhrocuje. Země řeší všemožné scénáře, které za násilným činem mohou stát, ale téměř v každém se najde nějaká linka vedoucí k vládnímu Smeru. Ne že by snad přímo za vraždou tato strana stála, ale partaj Roberta Fica je u moci tak dlouho, že je zapletená do nebývalého počtu afér. Premiér si to evidentně uvědomuje a přišel se šokujícím protitahem. Obvinil prezidenta Andreje Kisku, který vyzýval k rozhodnému řešení krize, že ho řídí americký finančník a filantrop s maďarskými kořeny George Soros.

Následně Fico prohlásil, že jeho političtí soupeři chystají státní převrat, a v pátek dokonce přišel s tvrzením, že se lidé před večerní demonstrací ozbrojují, aby mohli zaútočit na státní úřady. Tohle je začátek konce dlouholetého slovenského premiéra. To by mohla být poměrně banální zpráva, kdyby se nerozhodl vzít celou společnost s sebou.

Vlastizrada

Robert Fico není ani první, ani poslední politik, který se snaží odvést pozornost od svého problému. Jde vlastně o přirozenou reakci. Nicméně každá kouřová clona s sebou nese nějaké důsledky. Politik musí zvažovat „vedlejší škody“ jak pro svou osobu, tak pro společnost, kterou zastupuje. Zodpovědný politik pak raději utrpí újmu vlastní, než aby vážně ohrozil politiku jako celek. Robert Fico má ale k odpovědnému chování daleko a zvolil taktiku tak ničivé destrukce, že podobný případ v poslední době v Evropě nenajdeme.

Obvinit hlavu…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2179

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte