Plastic Waste Pollution In Ocean
Plastové odpadky vyplavené na pobřeží v Indonésii • Autor: Barcroft Media, Profimedia

Pan McGuire měl pro mladého Benjamina ve filmu Absolvent jediné slovo: plasty. Psal se rok 1967 a chemičtí inženýři v předchozím desetiletí vymýšleli laciné způsoby spojování molekul různých uhlovodíků z ropy do vláken, ze kterých by se dalo tvarovat cokoli, lahve na nápoje i panenky Barbie. Od té doby se celosvětová produkce plastů zvýšila ze zhruba dvou milionů na 380 milionů tun ročně a tento vzestup byl téměř třikrát rychlejší než u celosvětového HDP.

30_graf_economist

Ze 6,3 miliardy tun odpadních plastů, vyprodukovaných od padesátých let, jich však bohužel bylo jen devět procent recyklováno a dalších 12 procent spáleno. A mnohé plasty – například jednorázové kelímky na kávu, lahve na nápoje, obaly na bonbony a další produkty, které tvoří velkou část plastů vyrobených v Evropě a v Americe – končí v odpadu po jednom krátkém použití. Když pak odpad skončí v moři, může se vyplavit na vzdáleném břehu nebo udusit tuleně. Při styku se slanou vodou a ultrafialovým světlem se může rozpadnout na „mikroplasty“ – ty jsou tak malé, že se dostanou i rybám do břicha. A odtamtud vede krátká cesta na náš talíř.

Amorální prázdnota

Země jako Bangladéš, Francie a Rwanda, přestože jsou tak odlišné, poctivě zakázaly igelitové tašky. Ten, kdo je od loňského roku nabízí v Keni, riskuje čtyřleté vězení nebo až čtyřicetitisícovou pokutu (v dolarech). Čína v lednu zastavila dovoz odpadových plastů a Evropská unie spustila svou „plastovou strategii“, zaměřenou –…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte