Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Příliš mnoho radosti

Plasty nejsou nejhorším ani nejobtížněji řešitelným problémem životního prostředí

Plastic Waste Pollution In Ocean
Plastové odpadky vyplavené na pobřeží v Indonésii • Autor: Barcroft Media, Profimedia

Pan McGuire měl pro mladého Benjamina ve filmu Absolvent jediné slovo: plasty. Psal se rok 1967 a chemičtí inženýři v předchozím desetiletí vymýšleli laciné způsoby spojování molekul různých uhlovodíků z ropy do vláken, ze kterých by se dalo tvarovat cokoli, lahve na nápoje i panenky Barbie. Od té doby se celosvětová produkce plastů zvýšila ze zhruba dvou milionů na 380 milionů tun ročně a tento vzestup byl téměř třikrát rychlejší než u celosvětového HDP.

30_graf_economist

Ze 6,3 miliardy tun odpadních plastů, vyprodukovaných od padesátých let, jich však bohužel bylo jen devět procent recyklováno a dalších 12 procent spáleno. A mnohé plasty – například jednorázové kelímky na kávu, lahve na nápoje, obaly na bonbony a další produkty, které tvoří velkou část plastů vyrobených v Evropě a v Americe – končí v odpadu po jednom krátkém použití. Když pak odpad skončí v moři, může se vyplavit na vzdáleném břehu nebo udusit tuleně. Při styku se slanou vodou a ultrafialovým světlem se může rozpadnout na „mikroplasty“ – ty jsou tak malé, že se dostanou i rybám do břicha. A odtamtud vede krátká cesta na náš talíř.

Amorální prázdnota

Země jako Bangladéš, Francie a Rwanda, přestože jsou tak odlišné, poctivě zakázaly igelitové tašky. Ten, kdo je od loňského roku nabízí v Keni, riskuje čtyřleté vězení nebo až čtyřicetitisícovou pokutu (v dolarech). Čína v lednu zastavila dovoz odpadových plastů a Evropská unie spustila svou „plastovou strategii“, zaměřenou –…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte