Minulý týden otevřel německý spolkový správní soud cestu ke slibovanému zákazu aut na dieselový pohon v centrech měst. Ta mohou – pokud je vzduch na jejich území znečištěný víc, než připouští státem určené limity – zakázat vjezd starým modelům aut prakticky okamžitě, těm modernějším pak od roku 2019. Zákaz se netýká jen těch nejnovějších motorů. Prozatím.

Volkswagen – a další

Plicím obyvatel prašných měst se bezpochyby uleví. Skutečná bitva o podobu zákazů aut na naftu ale teprve začíná. V Německu se totiž ozývá celá řada hlasů, které značku s nápisem „zákaz vjezdu“ nepovažují za správné řešení. Nebo je pro ně přinejmenším problematické. Řeč je o některých majitelích postižených aut i německé spolkové vládě, a německé soudy čeká celá řada právních pří.

Nejpříměji dopadne zákaz na samotné majitele aut. S vozy, koupenými třeba jen před pár lety, mohou mít brzy zapovězený vjezd do řady měst nebo jejich částí. Pořizovali je přitom v dobré víře a doplácejí na tři roky starou aféru Dieselgate, kdy vyšlo najevo, že automobilky – především německý gigant Volkswagen – podváděly s emisními testy a v reálu je provoz jejich aut špinavější, než deklarují. Blížící se zákazy jsou přímým důsledkem této aféry.

Jediným způsobem, jak se majitelé postižených aut mohou zákazu vyhnout, nebo jej alespoň oddálit, je nechat motor vybavit zvláštním zařízením. Volkswagen to už části svých zákazníků nabídl dříve (na firemní útraty). Ať už automobilky nabídnou v budoucnu svým klientům…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte