Novoroční vtip. Jak ses vyspal po silvestru? Nic moc, pořád o mě zakopávali číšníci. Vtipné, že? Tak se ještě trochu zasmějeme. Ale už naposled. Éra opileckých fórů právě skončila. Od roku 2018 už jen vědomé pití.

Jistěže, nový rok dost možná bude složitý a třeba nejen šťastný. A pro momenty existenciální nejistoty měla naše kultura vždycky spolehlivý recept: pořádně je spláchnout. Dezinfikovat lihem. A druhý den zažít utrpení velké jako utrpení lidstva. Hlavně při vzpomínce, jak jste včera v noci vyprávěli vtipy. Obviňovat se a odbíhat na WC. A když se svět nezlepší, příští pátek znova. V Česku, které hrdě nosí titul země s největší spotřebou piva na světě, se to celé může klidně zopakovat už ve středu.

Jenže něco se mění. Ve většině zemí křivka spotřeby alkoholu decentně klesá. V ČR se sice posledních dvacet let drží na více méně stejné úrovni a našich 11,9 litru prodaného čistého lihu na osobu ročně nás řadí na pěkné druhé místo mezi zeměmi OECD – po Rakušanech. Ale kdo ví, co bude dál. Na vlastní zdraví a vzhled zaměřená mládež, která teď dorůstá do věku konzumace, je v pití mnohem méně zdatná. Zato je vědomá.

Nový styl pití se nazývá mindfull drinking, přeloženo asi jako pozorné či vědomé pití, a znamená v podstatě opak všeho, co bylo pití dodneška. Už ne vypnout kontrolní centra a vypustit zvíře, ať řve, až spadne. Teď je namístě naopak pít pozorně a s plným vědomím svého počínání. Vychutnávat a všímat si všech nuancí. Pít kvalitnější a dražší pití – a o to…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte