Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Tři roky za džihád

První český radikál, jenž chtěl odejít do Sýrie, dostal šanci odrazit se ode dna

27_dzihadista_jaros
Do Sýrie už nikdy. (Jan Silovský) • Autor: Milan Jaroš

Případ Jana Silovského (22), prvního Čecha, který se chtěl přidat k Islámskému státu, se částečně uzavřel. Plzeňský krajský soud ho na konci minulého týdne nepravomocně poslal na tři roky a tři měsíce do vězení. Za to, že se hodlal připojit k Islámskému státu a po jeho boku zabíjet nevěřící (nepřátele pravé víry). Soudce dal Silovskému trest při jeho spodní hranici, maximálně mohl dostat až dvanáct let. Silovský, jenž dosud nebyl nijak trestaný, bude zároveň zavřený ve věznici s nejmírnějším režimem, což soudce zdůvodnil tím, že to může lépe napomoci jeho resocializaci a návratu do normálního života. Ve věznicích s ostřejším režimem by podle soudce hrozilo Silovskému nebezpečí šikany, a on by se mohl pod vlivem takové negativní zkušenosti dále radikalizovat.

Silovský během soudního přelíčení změnil výpověď, policii původně tvrdil, že hodlal v Sýrii bojovat proti vojákům prezidenta Bašára Asada, Američanům a Rusům. U soudu ale obrátil s tím, že chtěl odjet do Sýrie zemřít, čímž si údajně chtěl řešit své dlouhodobé psychické problémy. Soud jeho novému tvrzení neuvěřil. Klíčovým důkazem byla jeho původní výpověď po zadržení, v níž se přiznal, že hodlal v Sýrii bojovat. Odjet až na bojiště se mu ale nepodařilo, loni na začátku února ho při přestupu v Istanbulu zadrželi turečtí policisté.

Upoutalo je, že Silovský je oblečený do muslimského šatu, má plnovous a letenku do jednoho z měst na hranici se Sýrií. Poté co jim nebyl schopný vysvětlit, co tam bude dělat, ho vrátili…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte