Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Denní menu

Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz

Tohle nepsal robot. Zatím.

Toto menu napsal člověk, ale kdyby tomu tak nebylo, zřejmě to nepoznáte. Přijde vám něco nepřirozeně strojového na souvětí „republikáni si udrželi kontrolu nad sněmovnou a ztratili jen hrstku křesel ze své nadpoloviční většiny – což byl ohromující zvrat štěstěny, protože řada stranických šéfů se obávala dvouciferných ztrát“? A přitom autorem není žádný z reportérů slavného The Washington Post, ale program Heliograf, který pro webovou stránku Postu pokrýval listopadové volby do amerického Kongresu – a byl to jeho debut.

Jak popisuje server Wired, program má od lidských editorů předepsané šablony, do nichž vkládá data i věty a spojuje větné celky. Zatím se používá na úmornou práci, jako je právě zprávaření o volbách. Jak může potvrdit autor, je to v drtivé většině času otrava: opisovat čísla z ČSÚ a dávat jim základní smysl. Něco je tak „překvapení“, něco je „šok“ – a něco dokonce zmíněný zvrat osudu. A tohle všechno Heliograf zvládne rychleji, v mnohem větším počtu, a navíc v lokálním detailu – Respekt by nemohl v krátkém článku rozebrat výsledky v Bruntálu či Praze 8. A nemůže si to dovolit ani velký Post. Heliograf a podobné programy ovšem během minuty napíší daty nabitý článek třeba o každé ulici. Ovšem už nezavolají ODS na Praze 8 a nezeptají se, co se stalo, že dostala šestnáct hlasů. Na to jsou v Postu stále lidé, kteří mohou šetřit čas právě na podobné reportáže, které již vyžadují lidský mozek.

Jsme ovšem ve světě umělé…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte