Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Zavíráme oči před katastrofálními riziky

Čeho bychom se měli bát? / Eseje světových myslitelů

Blbec2

Ti z nás, kdo mají to štěstí žít ve vyspělých zemích, se až příliš obávají zanedbatelných rizik každodenního života: nepravděpodobné letecké havárie, karcinogenů ve stravě a podobně. Naše bezpečnost je však křehčí, než si myslíme. Daleko více by nám měly dělat starosti scénáře, na něž dosud díkybohu nedošlo, ale které mají takový celosvětově zničující potenciál, že by nastaly jen jedinkrát.

O možných ekologických otřesech způsobených kolektivním dopadem rostoucí světové populace a narůstajícími nároky na biosféru, stejně jako o sociálním a politickém napětí pramenícím z nedostatku zdrojů či klimatických změn, toho již bylo napsáno spoustu. Ještě znepokojivější jsou však úskalí nových vlivných technologií: kybertechnologií, biotechnologií a nanotechnologií. Vstupujeme do éry, ve které by několik málo jednotlivců mohlo – ať už vinou lidské chyby nebo teroristického úmyslu – zapříčinit tak extrémně rychlý rozpad společnosti, že sebevětší paliativní snahy úřadů by neměly šanci.

Někdo by snad takové obavy mohl považovat za přehnané. Koneckonců, lidská společenství přežila tisíciletí navzdory bouřím, zemětřesením i moru. Nicméně hrozby zapříčiněné člověkem jsou poněkud jiného rázu: jsou zcela nové, jsme jim vystaveni krátký čas a není namístě klid, že bychom je dokázali přežít delší dobu, nebo že by vlády byly schopny reagovat v případě katastrofy. A samozřejmě máme nulový důvod k domněnce, že bychom dokázali přežít to nejhorší, co by výkonnější technologie budoucnosti mohly…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte