Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Souboj mezi inženýry a druidy

Čeho bychom se měli bát? / Eseje světových myslitelů

Blbec2

Existují dva druhy pošetilců: jedni říkají, že vše, co je staré, je dobré, druzí tvrdí, že to, co je nové, je lepší. Jejich svár je stejně starý jako lidstvo samo, nicméně exponenciální rozvoj technologií tuto propast ještě prohloubil a spor vyostřil. Mé největší obavy spočívají v tom, že tato propast by mohla zmařit praktické využití technologických inovací zacílených na největší výzvy lidstva.

Pro dva znesvářené tábory potřebujeme nějaké pojmenování: nazvěme je druidy a inženýry. Druidové tvrdí, že musíme zpomalit a zvrátit škody napáchané industrializací v posledních dvou stoletích, zatímco inženýři jsou opačného názoru, a to takového, že naše současné problémy dokážeme překonat pouze s heroickým užitím nových technologií. Druidové argumentují minulostí, zatímco inženýři nás přemlouvají k útěku do budoucnosti.

Rozdělení na druidy a inženýry lze vidět téměř v každé sféře, která byla dotčena technologií. Zatímco druidové prosazují zákaz GMO (geneticky modifikovaných organismů), inženýři by chtěli vytvářet organismy umělé. Ekologičtí druidové usilují o něco, co David Brower (1912–2000) nazýval „planetárním národním parkem“, zatímco inženýři by chtěli učinit planetu Zemi lepší tak, že by po vzoru obyvatel planety Magrathea z Adamsovy knihy Stopařův průvodce Galaxií opravili všechny její poškozené části. Inženýři jsou transhumanisté a singularitáni; druidové Fronta za osvobození zvířat a Ted Kaczynski, známý jako Unabomber. V politice jsou inženýři libertariáni…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte