3.7.16_ND15_nocka_sidliste
Konec dětských her. Venku čeká normalizace. • Autor: Nikolas Tušl

Přebírání úspěšných zahraničních televizních formátů se může zdát snadným receptem na úspěch, kdy osvědčená formule nahradí rizikovou nutnost vymýšlet vlastní nápady. Obtížnost této disciplíny však ukazuje třeba poměrně nedávná česká verze britského seriálu Kancl, jíž se takřka podařilo zahubit trapný humor předlohy vyprávějící o bídě kancelářského prostředí a jeho šéfů.

O zahraniční vzor se opírá i od ledna běžící seriál Svět pod hlavou, který vychází z britského Life on Mars. V podání České televize se hrdina propadne do normalizace roku 1982 a musí vyřešit, co to všechno znamená a zda je vše sen, kóma, nebo něco jiného. A přes nejednoznačný začátek se tentokrát ukazuje, že seriál scenáristy Ondřeje Štindla může být i víc než slušnou adaptací. Nesnaží se být jen retro atrakcí jako většina filmů i pořadů o předlistopadové minulosti, ale zkouší nové cesty, jak ukázat tísnivou realitu pozdního socialismu.

Co by kdyby

Life on Mars si název vypůjčil z písně Davida Bowieho, která zněla v rádiu, když se hrdina po autonehodě propadl do minulosti. Když BBC před deseti lety seriál uvedla, diváky bavila estetika sedmdesátých let i dávno mrtvý svět „správných“ chlapů, kteří nejdou pro ránu daleko. Stejně tak fungoval kontrast mezi hyperkorektní současností a drsnou sexistickou minulostí, s níž se musel hrdina popasovat. Tu zastupoval jeho šéf ve zvonových kalhotách a kožené bundě. Popularity seriálu si všimli Američané, kteří pustili…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte