Toyland Walls Off Mini Las Vegas In Dig At Trump
Američané se bojí o svou zemi. (Parodie navrhované Trumpovy zdi) • Autor: Profimedia, TEMP Europics

Washington zachvátila revoluce. Ve vzduchu se ještě vznášel pochmurný odér inaugurace, když Donald Trump vrhl proti bělostnému sloupořadí hlavního města první Molotovův koktejl politiky a nařízení. A už se nezastavil. Odešel z Transpacifického partnerství, požaduje nové projednání dohody NAFTA a zeď na hranicích s Mexikem, předělává imigraci, oblíbil si k brexitu směřující Británii i Rusko, k Evropské unii se staví chladně, obhajuje mučení, napadá média. Se svými lidmi dál útočí a v jejich stopách zůstávají jen dýmající trosky všeobecně přijímaných postojů.

Pro své kritiky je Trump bezohledný a chaotický. Nic nebylo tak uspěchané jako nedávný dočasný zákaz vstupu občanů sedmi blízkovýchodních zemí, vypracovaný v tajnosti, který jen sotva splní deklarovaný cíl: uchránit Ameriku před terorismem. Dokonce i Trumpovi republikánští spojenci lamentují, že toto nařízení poškodilo slušnou, populární politiku.

Chaos v politice obvykle vede k nezdaru. Ale u Trumpa se zdá, že chaos je součástí jeho plánů. Sliby, které v kampani zněly jako přehnané, se nyní mění ve smrtelně vážnou revoltu, jejímž cílem je otřást Washingtonem i světem.

Muž činu

Abychom se v Trumpově vzpouře vyznali, začněme u toho, jak využívá pobouření. V rozdělené Americe, kde se protivník jenom nemýlí, ale je také zlovolný, představuje konflikt politický kapitál. Čím víc Trump ve svých agitačních projevech urážel kultivované názory, tím pevněji byli jeho příznivci přesvědčeni, že opravdu dokáže zrádnou…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte