31A_jaros01_R07_2017
Dominik Feri • Autor: Milan Jaroš

Jít do závodu z posledního místa vypadá jako nevýhoda, ale v tomto případě je to záměr.

Dvacetiletý komunální politik Dominik Feri – jeden z nově vybraných lidí, kteří půjdou do podzimních voleb krýt záda Miroslavu Kalouskovi – má plán, jak se z posledního místa kandidátky dostat do parlamentu a získat přitom extra silný mandát.

Reklama
Reklama

Od osmnácti je radním v Teplicích a teď jde za TOP 09 do sněmovních voleb v Praze, kde studuje a kde vrávorající strana potřebuje uhrát dobrý výsledek. Feriho devízou je velký zásah na Facebooku, kvůli kterému Kalousek vytáhl mladého kolegu minulý týden i jako jednu hlavních tváří pro prezentaci programu.

Úkol, na který se Feri připravuje už pár let, je získat prvovoliče – komplikovanou cílovou skupinu, která politiku moc neřeší, ale pro strany je potenciální zásobárnou volných hlasů. Do voleb půjde naschvál až z úplně posledního místa a předpokládá, že se vyškrábe nahoru přes osobní kroužkovací kampaň a přes preferenční hlasy od svých mladých fanoušků. „Má to logiku. Karel jako nejstarší bude na kandidátce první a já jako nejmladší budu poslední. Od pátého šestého místa dál už na pořadí stejně nesejde,“ vysvětluje Feri a přidává nekorektní vtip, že aspoň pořádně prodá svoji pozici „černého koně“.

Slušný Čech

Co je vlastně na snědém mladíkovi s výrazným afrem – kromě zjevu a mládí – tak zajímavé? Feri je „normální české dítě“ dvou bílých rodičů z Teplic. Geny a příjmení zdědil po dědečkovi z Etiopie, ale jak sám říká, prožil stoprocentně české dětství. V pubertě ale už bylo třeba evidentní vizuální jinakost nějak zpracovat a na výběr prý byly jen dvě cesty: buď se tvářit jako by nic, anebo v sobě odblokovat extroverta, který uvnitř tak jako tak byl, a z výjimečnosti udělat přednost. „Tak jsem si nechal narůst vlasy a začala sranda,“ popisuje své dětství Feri.

„Má to logiku. Karel bude první a já poslední.“

Tweetni to

Z gymnazisty se vyklubal nepřehlédnutelný místní aktivista a někde tady začíná i jeho cesta k politice. Facebook, kde má dnes 60 tisíc příznivců, vše jen urychlil. Nejdřív na něj Feri věšel zapomenuté fotky starých Teplic. Když ho suchý dějepis přestal bavit, začal do fotek montovat výjevy ze současnosti. To se ukázalo jako dobrá cesta, jak humorně komentovat aktuální dění. Feriho stránka Sudety – nejkrásnější místo v pekle zaujala v roce 2014 místního lídra TOP 09 Petra Měsíce, a tak přišla nabídka do komunálních voleb. Feri byl tou dobou ještě v posledním ročníku gymnázia, ale o chod radnice už se hodně zajímal a čile o něm referoval, takže neváhal. Skončil těsně pod čarou, ale Měsíc po volbách odstoupil, takže všichni z TOP 09 poskočili o jedno místo nahoru a maturant Feri se dostal do zastupitelstva i městské rady. Překvapivou novinu se dozvěděl ve škole z iDNES.cz při hodině základů společenských věd.

Pozornost médií vydržela, nejmladší radní s exotickou tváří je lákavý příběh. Zvlášť v době, kdy v Česku vrcholila uprchlická krize a Feriho jinakost dostala nový rozměr. K věci měl co říct: jako ten, koho za uprchlíka začal kdekdo považovat, ale také jako radní z lázeňského letoviska, které má díky hostům větší zkušenosti s arabskou komunitou než kdokoli jiný v Česku. Feri státnicky uklidňoval okolí, že Česko jako sebevědomá země krizi zvládne, ale našel si i humornou rovinu. Na Facebooku si začal hrát s pojmem „slušní Češi“, který všemožně karikoval a proti sílící vlně strachu šel přímo po hlavě.

Pro letošek už téma uprchlíků vidí jako „doplňkové“. TOP 09 jde do voleb s pozitivním mottem „úspěšná země“ a Feriho úkol je předat toto poselství svým vrstevníkům. Už loni začal objíždět regiony a pořádat debaty na středních školách, kam si ho facebookoví fanoušci sami zvou. Debaty pojímá jako stand-up show, která má v teenagerech probudit aspoň základní zájem o společenské dění. Turné podle ohlasů na Facebooku dobře funguje a letos ještě zintenzivní. Feri loni skončil s prací v advokátní kanceláři a vedle studia práv a zábavy už dělá jen politiku.

Před studenty absolvoval 80 přednášek pro 50–400 lidí. To v kombinaci s jeho zásahem na sítích tvoří ojedinělou ingredienci, jakou směrem k prvovoličům žádná jiná parlamentní strana nemá. Svoje tři body pro mladé voliče má Feri i v nově zpracované programové vizi TOP 09. Tím nejchytlavějším jsou roční vouchery v hodnotě tisíc korun, které by všichni ve věku 18–26 dostávali od státu jako „stravenky“ a mohli by je utratit za jakoukoli kulturu. Dalšími body jsou volby po internetu a víc peněz na studijní výjezdy středoškoláků do ciziny.

„Mládí hříchu nečiní. Jemu samozřejmě pomáhá, že zajímavě vypadá, ale je to strašně chytrej kluk. Jen si nejsem jist, jestli by neměl ještě jedno období počkat,“ dumá primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) a naráží na fakt, že minimálního věku pro poslance (21 let) Feri dosáhne teprve letos v červenci. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska má ale konkurence zbytečné starosti: „Feri je talent. Nelituje času ani energie, což je rozhodně třeba využít,“ libuje si předseda. „Kéž by takovou snahu mělo aspoň 100 našich členů!“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 888

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte