Hypermarket Globus přišel minulý týden s experimentem. V patnácti svých pobočkách vypnul vždy od 18 do 19 hodin předvánoční hudbu a zákazníci mohli nakupovat v tichu.

Taky jsme si to přečetli v novinách. A taky nám to zkazilo sváteční náladu. Přátelé, Vánoce přece přicházejí. A je to snad především svátek marketingu. K němu neodmyslitelně patří hudba a zpěv, mají dokonce vlastní kategorii zvanou sonic (zvukový) marketing. Ne jedna, ale desítky firem vám dokážou namixovat hudbu, která se hodí právě k vaší prodejně. Jakou, o tom jsou už také celé knihy. Jednu z nich napsal guru oboru Joel Beckerman (volně přeloženo Zvuková vlna: jak zvuk mění způsob, jak myslíme, cítíme a nakupujeme). Píše se zde například: smyčce jsou povznášející a vřelé, elektronika je moderní a vizionářská, dechy heroické, vítězné. Kdo by se nechtěl cítit jako vřelý vítězný vizionář? Alespoň tu chvíli v supermarketu? A heroicky naplnit košík?

Globus uvedl, že pokus vyhodnotí a možná prodlouží na zbytek adventu. Snad ne. Opakovaně totiž docházelo k problémům, o nichž tisková prohlášení z pochopitelných důvodů mlčí. Lidé v nastalém tichu přestávali nakupovat, chovali se dezorientovaně a často zapomněli, že do obchodu přišli utratit pár tisíc za vánoční nákup.

Připouštíme, Vánoce jsou také svátky stresu. Říká se, a potvrdila to nová studie firmy Soundtrack Your Brand, že opakovaný poslech vánočních písní může stres i zhoršovat – týká se to zejména zaměstnanců. Slyšte, slyšte osmnáctkrát za…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte