50-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud jste tohle speciální prezidentské vydání dočetli až sem, máte zřejmě pocit, že o uchazečích o nejvyšší státní funkci už asi víte všechno. Omyl. To nejhorší jsme si schovali na konec. Totiž výpravu do mozku vrcholných politiků.

Šéf tlupy

Dodejme pro pořádek, že nic z toho, co se na následujících řádcích dočtete, se nemusí týkat aktuálních českých prezidentských kandidátů – natožpak prezidenta aktuálně úřadujícího. Renomovaní psychologové a psychiatři všude na světě se brání odbornému hodnocení žijících osobností veřejného života a Americká psychiatrická asociace v tomto smyslu dokonce vydala už v roce 1973 tzv. Goldwaterovo pravidlo, které diagnostikování „na dálku“ zapovídá coby neetické, pokud se dotyčný nenechá dobrovolně vyšetřit. Obavy o mentální způsobilost Donalda Trumpa sice některé experty v poslední době přiměly čáru překročit, ale komora je následně napomenula.

Spousta vrcholných politiků už je ovšem po smrti nebo alespoň na penzi, takže jistý vhled do obecné psychologické výbavy, jež se s funkcí pojí, získat můžeme. Každý člověk je samozřejmě jiný, nicméně odborníci se celkem shodnou, že určité tendence a obvyklé typologie mezi úspěšnými lídry vysledovat lze.

Americký psycholog John D. Gartner si například před posledními zámořskými volbami povšiml zajímavého rozporu, z nějž zřejmě vyrůstá jistá neutěšenost lidských dějin – vlastnosti, které pomáhají v úspěšné cestě na vrchol, jsou odlišné od těch, které pomáhají společnost z onoho vrcholu…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte