Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se na podzim 1989 stal účastníkem těžké autonehody, která ho bezprostředně po srážce uvrhla do kómatu, a zůstaly mu trvalé bolesti při chůzi. Shodou náhod se to stalo v době, kdy se hroutila železná opona. Když pak lucemburský politik po bezmála třech týdnech opět nabyl vědomí, svět, který si pamatoval, byl tentam. V následných rozhovorech Juncker přiznal, že měl co dělat uvěřit nové realitě.

O čtvrt století později při sporu mezi západní a východní Evropou o uprchlické kvóty, v němž Evropská komise sehrála důležitou roli, se tahle událost stala zdrojem jízlivých kuloárních poznámek. Juncker by si prý měl zkusit vzpomenout, že existuje i východní Evropa, a dokonce je součástí EU, nebo že slíbil nerozdělovat Evropu podél bývalé železné opony.

Autoři těchto poznámek z řad východoevropských politiků si mohli užít i minulý týden, kdy se komise rozhodla dál hnát Česko, Polsko a Maďarsko k soudu kvůli neplnění kvót. Šlo totiž o krok, který čekal málokdo. Uprchlické kvóty, jinak rozmisťování azylantů do členských států podle daného klíče, už dávno nejsou těžiště migrační politiky EU. Momentálně se pracuje na její změně a pozornost se přesunula jednak k pomoci zdrojovým zemím migrace a zadruhé ke zrychlení nutných procedur, aby uprchlické tábory v Řecku a Itálii nepraskaly ve švech. Někteří lidé tu totiž čekají dva a více roků na verdikt, jestli dostanou azyl. A než by čekali, většina jich raději uteče a zvyšuje počet nelegálních…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte