37A_foto Petr Horký
A příště už snad listnáče a jedle. (Nízký Jeseník)

Holčovice bývaly klidnou vesnicí v Nízkém Jeseníku, do jakých lidé z města jezdí odpočívat a odkud vyrážejí na výlety do kopců a hustých jehličnatých lesů. Dnes jsou svahy mnoha okolních vrcholků holé a z vesnice zmizel i někdejší klid: po silnici vedoucí skrz obci se každých pár minut prožene náklaďák. Dolů z hor jezdí těžká auta naložená smrkovými kládami, v opačném směru se pak znovu vracejí prázdná. Podobný obrázek je každý den od rána do večera k vidění i v okolních obcích. Když člověk zajde do lesa, uslyší hluk motorových pil a třesk železa, svahy jsou rozryté bahnitými koryty od těžkých pásových strojů.

Severní Morava se potýká s kůrovcovou kalamitou, jakou Česko ještě nezažilo, a nejhorší situace je právě tady, v Nízkém Jeseníku. Lesníci se snaží dalšímu šíření obávaného brouka zabránit a stromy kácejí nevídaným tempem, už nyní je ale jasné, že většina zdejších smrkových lesů navždy zmizí. Ministr zemědělství nyní mluví o přírodní katastrofě a podobně dramatická slova znějí i odjinud, kalamita – která přitom trvá už dva roky – se ale i přesto do hlavních zpráv médií dostane jen zřídka. O to silněji si člověk po příjezdu na místo klade otázku: Jak se to mohlo stát?

Sucho a nepružnost

„Tady všude byl hustý les,“ ukazuje starosta Pavel Šprinz na zasněžený hřeben nad Holčovicemi, z něhož vystupují pařezy a tu a tam stojí osamělý strom, většinou modřín, na který kůrovec neútočí. Hromadný nálet kůrovců přišel před dvěma lety, kdy začaly koruny zdejších…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte