Ať už bude novým ministrem školství kdokoli, má o zábavu postaráno. Ke všem již existujícím výzvám a potížím, jako je malý rozpočet, nízké platy, bouřící se rektoři a podobně, teď školní inspekce objevila, že Achillovu patu našeho vzdělávání představuje druhý stupeň zdejších základních škol. Vyplynulo to z velkého testování žáků pátých a devátých tříd, které inspekce dělala v uplynulém školním roce na bezmála čtyřech tisících základek a nyní zveřejnila jeho výsledky.

Páťáci dopadli skvěle a ve srovnání s předchozím testováním v roce 2013 se ještě zlepšili. V žádném z předmětů neskončili pod očekávanou úspěšností, která je naplněna, když žáci dokážou vyřešit správně aspoň tři pětiny úloh. Deváťáci pod očekávanou úspěšností skončili v matematice i přírodovědných předmětech, fyzice, chemii či přírodovědě, nedařilo se jim ani v zeměpisu a němčině. Naopak v angličtině si děti z pátých i devátých tříd vedly nad očekávání dobře.

Cílem testů je dát zpětnou vazbu žákům i školám. Těm prvním ukázat jejich silné a slabé stránky, těm druhým předvést v praxi, zda se jim daří vést žáky k žádoucím výsledkům. Akce je přínosná i pro tvůrce systému – mohou podle výsledků upravit vzdělávací programy a vůbec přemýšlet, jak zlepšovat, co se nedaří.

Právě při tomto přemýšlení došla školní inspekce k závěru, že péči by si zasloužil druhý stupeň základních škol. Vedou ji k tomu nejen zmíněné horší výsledky v testech, ale také pravidelné inspekční návštěvy přímo ve třídách.

Ubrat…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte