V současné bouřlivé debatě kolem kampaně MeToo, v rámci níž sdělují lidé (ženy zejména) svoje zkušenosti se sexuálním násilím a obtěžováním, často zní argument, že o sexuálním násilí není třeba vůbec debatovat, protože to společnost přísně odsuzuje a trestá. Jenže aktuální analýza 55 pravomocných rozsudků (z celkem 227, které loni padly) provedená organizací ProFem zabývající se pomocí obětem domácího a sexuálního násilí ukazuje, že to tak úplně neplatí. V téměř polovině případů padly pouze podmíněné tresty, přestože šlo o velmi závažné případy, třeba násilí na dítěti a velmi často také ze strany příbuzného (otce či dědečka). Podmínku dostal kupříkladu muž, který znásilnil svého čtyřletého vnuka – soud rozhodnutí odůvodnil obtížně uvěřitelným vysvětlením, že čin nezanechal na oběti závažné následky. V dalších případech šlo o násilí otců na dětech, které proběhlo v době, kdy je měli v péči. Analýza jasně vyvrací některé mýty, které kolem znásilnění panují. Třeba že pachatelé jsou většinou neznámí (v 75 procentech případů je oběť znala) nebo že jde o narušené jedince (u 90 procent pachatelů nebyla zjištěna žádná deviace). Zvyšuje se počet mladistvých násilníků, v pěti procentech případů šlo o žáky základní školy. Dvě třetiny obětí byly mladší 15 let.

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1723

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte