Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Smrt má promodralé rty

Spojené státy zasáhla epidemie závislosti na opiátech

Heroin Crisis in Massachussetts
Někde uvnitř v tom jedeme všichni. (Vzpomínka na oběti předávkování drogami, Gloucester, Massachusetts) • Autor: Toronto Star via Getty Images

Na školním hřišti jednoho zapadákova v Západní Virginii dospívající dívky trénují softbal. V ochozech postávají rodiče, tedy skoro všichni postávají. Dva z nich leží na zemi, bez hnutí a s promodralými rty. Všichni chápou, co se děje, s výjimkou dvou malých dětí umírajícího páru, které kolem nich pobíhají a vřískají: „Probuďte se! Probuďte se!“ Tak začíná reportáž amerického časopisu The New Yorker. Na místo pak dorážejí zdravotníci, zablýskne se jehla injekční stříkačky a do těla proudí Narcan. Předávkování heroinem způsobuje zástavu dechu a smrt a Narcan může organismus nakopnout zpátky. Tentokrát se to daří, rodiče se s chroptěním probouzejí. Následovat bude odebrání dětí a odvykací kúra, ale happy end se nedostaví – muž a žena se fatálně předávkují o pár měsíců později.

Tisk

Na celé věci je šokující naprostá samozřejmost. Není to zdaleka ojedinělá reportáž z dnešních Spojených států, dokonce ani jediná ve zmíněném časopise. Nejedná se o zprávu odkudsi z periferie amerického života, nejsme v chudinské čtvrti, v okrsku zmítaném násilím gangů, nenahlížíme do života decimovaných menšin. Tohle je středostavovská bílá Amerika, která právě prochází největší zdravotní katastrofou v dějinách USA. Promodralé rty lidí v bezvědomí se objevují na parkovištích před benzinkami, v autech se spuštěným motorem uprostřed silnice, mezi regály supermarketů. Na některých místech USA mají zaměstnanci fastfoodů za úkol kontrolovat každých pár desítek minut…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1365
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte