Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Dekadentní Tintin za zrcadlem

Evropan amerického komiksu Charles Burns se představuje s trilogií Naposled

Burns_obalka_cesky.indd

Charles Burns má dar přitáhnout ke komiksu i jeho nejzarytější odpůrce. Zaháčkoval si je před sedmadvaceti lety dnes už kultovní sérií Černá díra a nepouští je ani s aktuální trilogií Naposled, která nedávno vyšla česky. Témata týkající se nás všech totiž umí převyprávět pomocí obrazů a bublin do psychologických hororů děsících svou výstižností.

Nenápadný šedesátník s brýlemi a zálibou v tmavých svetrech, který při rozhovorech občas trochu mate suchopárností, přitom kreslení v dětství oceňoval spíš jako praktickou schopnost, jež mu pomohla najít místo ve školní hierarchii. „Nebyl jsem výborný ve sportech, ani nijak společensky oblíbený, ale uměl jsem kreslit,“ vzpomíná.

Experimentální uměleckou univerzitu Evergreen State College v Olympii pak sice navštěvoval společně s Mattem Groeningem, budoucím otcem SimpsonovýchFuturamy, ale tam jej spíš zajímala fotografie. Stejně jako hrdina trilogie Naposled tvořil série autoportrétů a trávil čas buď ve fotokomoře, nebo na punkových koncertech. Odmítá nicméně prozradit, nakolik autobiografická je postava Douga – nejistého chlapíka, který neví, co chce v životě vlastně dělat, a nakonec kvůli strachu ze zodpovědnosti ztratí milovanou dívku i sebeúctu.

Pohlavní mor

Fotografie, kterých si zpětně příliš necení, nakonec použil v prvních komiksech. Pod vlivem fotografky Diane Arbus, jež se soustředila na portréty lidí na okraji či transvestitů, ale také japonských dřevorytin se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte