Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Jsem originál

Příběh muže, který se pokouší zastavit Zemana hrozbou své vlastní smrti

46-profil-hradilek
Tomáš Hradílek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tomáš Hradílek neslyšel za deset dnů, po které drží hladovku, která má donutit Miloše Zemana stáhnout prezidentskou kandidaturu, jediný hlas, který by tento způsob protestu schválil. Vějíř výhrad proti tomuto dvaasedmdesátiletému muži z Lipníku nad Bečvou je velký. Vyděračská hladovka jde proti principu demokracie. Zeman za smrt nestojí. Nemá smysl tahat na scénu praktiky, které mohou fungovat za totality, protože tehdy demokratické nástroje chyběly. Někdejší disident, signatář a mluvčí Charty 77 slyší i výtky, že šel do hladovky, aniž by se předtím pokusil viditelně dosáhnout svého cíle jinou, v demokracii přijatelnější cestou. Hradílkovi blízcí, kteří znají jeho tvrdohlavost a vytrvalost, mají navíc skutečný strach, že zemře – a úplně zbytečně. „Ano, všechny ty výhrady beru. Mé gesto může působit pyšně a starodávně, ale jsem přesvědčen, že situace v Česku je špatná, lidé rezignovali a je nutné je vyburcovat,“ obhajuje hladovkář své rozhodnutí.

Zkušenost z burcování

Tomáš Hradílek oznámil své rozhodnutí „hladovět až do úplného vyčerpání“ 1. listopadu. Dopisem vyzval prezidenta Zemana, aby stáhl kandidaturu na další volební období, protože zemi škodí. Pokud to Zeman neudělá, Hradílek na protest zemře. „Není to normální krok. Vím, že dalších deset lidí může zahájit hladovku za stažení kandidatury dalších deseti prezidentských kandidátů,“ říká Hradílek. Jinými slovy, kdyby platilo Hradílkovo uvažování, mohlo by celé prezidentské volby zrušit deset hladovkářů. „To je…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2570
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte