Když se nám stát nepochválí sám, pochvalme si ho my. V tuzemsku máme kolektivní návyk nad svým úřednictvem lámat hůl. Pročež bych si zde dovolil nabídnout jednu věc, v níž je mistrem Evropy.

Totiž, nikdo na kontinentě nemá tak podrobný a kompletní přehled o své přírodě jako Česko. Je to vlastně shoda náhody s pečlivě udělanou prací. Počátkem minulé dekády si stát chystal podklady pro evropskou soustavu ochrany přírody Natura 2000. A když už v tom byl, rozhodl se to provést důkladně. Pověřil botaniky, aby hektar po hektaru pročesali krajinu a sestavili mapu přírodních biotopů v detailním měřítku 1 ku 10 tisícům. Takže kupříkladu víme, že nám zbývá asi 2080 hektarů vřesovišť – a kde přesně je máme.

Státní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR navíc provozuje a průběžně doplňuje skvělou databázi s každým záznamem o pozorování jakéhokoli živáčka nebo rostlinky, který se dá ve zdejších análech najít. Předminulý týden v ní bylo 21 734 560 položek. Něčím podobným se v Evropě chlubí jenom Skandinávci a Britové. Ale ani oni nemají aplikaci BioLog, přes niž sem může přispívat každý, kdo pozná ropuchu zelenou od ropuchy krátkonohé nebo prstnatec Fuchsův od prstnatce májového.

Jako bychom ve všeobecném skuhrání potkali zjevení. Jak jenom právě český stát může být nejpečlivější? Částečně těží ze silné tradice několika generací přírodovědců. A také státní ochrana přírody u nás patří k schopnějším v Evropě – mezi postkomunistickými zeměmi se s ní měří asi jenom polská. Možná nemá…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte