Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Přestaňme mluvit o bláznech

My všichni Američané vypadáme jako padlí na hlavu

Je to nemocný člověk, vyšinutý člověk,“ prohlásil Donald Trump, když se pokoušel vysvětlit největší masovou vraždu střelnou zbraní v dějinách USA. Tento názor slýcháváme opakovaně, po každé další tragédii. Ve skutečnosti je to ale výmluva, překrucování faktů, hra na slepou bábu.

Neexistuje jediný důkaz, že by byl střelec z Las Vegas šílený. (Raději ho nechci jmenovat a poskytovat mu tak publicitu, byť posmrtně.) Pokud je známo, nikdy se nepotýkal s psychickou chorobou, ani si u něj nikdo nevšiml chování, jež by tomu nasvědčovalo. Byl to jednoduše zlý člověk, nebo aspoň člověk, který se něčeho skutečně zlého dopustil. Pokud definujeme pokus připravit nevinného člověka o život jako šílenství, pak je šílený každý vrah. Pokud tomu tak ale není, musíme si přiznat, že se jedná o prázdný termín, který nijak nepomáhá problému porozumět.

Rychlý odkaz na mentální chorobu ve skutečnosti diskusi křiví. Zaprvé poškozuje lidi, kteří duševními chorobami opravdu trpí. Ti ve skutečnosti k násilí nejsou nijak vysoce náchylní, častěji se stávají oběťmi násilí než jeho pachateli. A pokud někteří z nich násilné sklony mají, poškozují častěji sami sebe než ostatní. Psychická onemocnění mají užší souvislost se sebevraždami než s vraždami.

Zadruhé, obrátit pozornost okamžitě k „postižení“ vraha a nábožně se dovolávat zlepšení psychiatrické péče je nejčastěji pokusem o odvrácení pozornosti od skutečného problému: zbraní. (Je to také neuvěřitelně cynické, protože politici, kteří tuto…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte