Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Přeprogramovat krev

Malý Čech dostal na přední americké klinice „živý lék proti rakovině“

67A_jaros
Superčisté prostory pro práci s lidskými buňkami v ÚHKT v Praze. • Autor: Milan Jaroš

Týdny strávené v Bethesdě v americkém státě Maryland jsou ve vzpomínkách malého Tomáše převážně šťastným obdobím. V rozlehlém areálu Národních ústavů zdraví, kde se svou matkou bydlel, pro něj i pro ostatní děti někdo neustále vymýšlel zábavný program – vykrajování dýní před Halloweenem, výlety a hry, mezi budovami klinik se pásly srnky. Jednou s matkou přicházel před hlavní budovu areálu, kde právě zastavili hasiči. „Když viděli Tomáše bez vlasů a v roušce, vzali ho do auta, pustili na žebřík, pozvali na stanici,“ vypráví Tomášova matka. „Bral celý ten pobyt jako výlet – věděl, že má nemocnou krev a musí se léčit, ale netušil, jak vážné to je.“

Boj s jeho nemocí tehdy probíhal už čtyři roky. V roce 2011 začal být tříletý Tomáš unavený, měl střevní problémy. Odběr krve ukázal, že nejde o běžnou virózu, ale něco mnohem závažnějšího – akutní lymfoblastickou leukemii, zhoubné onemocnění krve, kterým v Česku ročně onemocní průměrně 65 dětí. O tom, co následovalo, nedokáže Tomášova matka stále vyprávět bez slz: organismus jejího syna dlouho nereagoval na chemoterapii. Pomohla transplantace kostní dřeně, jenže nemoc se vrátila. Tentokrát se projevila v mozkomíšním moku. Další chemoterapie a ozařování mozku ji zahnaly na ústup, ale opět jen načas. „To už byla bezvýchodná situace,“ vzpomíná Tomášova ošetřující lékařka z Fakultní nemocnice v Motole Lucie Šrámková.

67B_jaros
Když léčíte děti, nechcete to nikdy vzdát. (Lucie Šrámková) • Autor: Milan Jaroš

Chlapci nakonec…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte