60D_aerofilms
Autor: unknown

Umět si vybrat, o kom nebo o čem bude natáčet, bývá pro dokumentaristu často důležitější než metoda, styl či forma. Dokonale to v posledních letech platí pro Olgu Sommerovou, která svůj zájem po zpěvačce Martě Kubišové a gymnastce Věře Čáslavské napřela na dvaadevadesátiletou operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou.

60G_aerofilms
Stále umírat. (Červená v roli Carmen)

Před šesti lety o ní točila 13. komnatu a zpovídala ji pro citlivý dokument Moje 20. století. Záběry z druhého dokumentu hojně recykluje i v novém snímku nazvaném prostě Červená a doplňuje je třeba o materiál natočený v koncentračním táboře Ravensbrück, kde nacisté věznili matku Soni Červené, nebo o scénu z pražského Archivu bezpečnostních složek. Ten se nachází v bývalém bytě rodiny u Národního divadla, který jim kdysi zabavili komunisté. Dnes je v něm tak možné dohledat záznamy, jež na ně vedla Státní bezpečnost – což je pro československé dějiny ironicky příznačné.

V námětově spřízněném filmu Moje 20. století Červenou doplňují malířka Adriena Šimotová a novinářka Lenka Reinerová. I v trilogii sledujeme prolínání dějin 20. století s osudem jednotlivce, ale je tu další, intimnější linie, kterou pro všechny tři dobře vystihuje úvod filmu o Martě Kubišové. Snímek Magický hlas rebelky otevírá videoklip z šedesátých let k písni Magdalena: Sommerová najisto zvolila ten, který vypráví o výrazné ženě, která „není hříšná, je jen žena“…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte