Někdy se mě lidé ptají, se kterou světovou osobností bych nejraději vedl rozhovor. Vím to úplně přesně, s Kim Čong-unem. Obecně stále převažuje dojem, že severokorejský vůdce je šílený, provokuje a je nepředvídatelný, já si ale myslím, že může stejně tak dobře uvažovat strategicky, být inteligentní a naprosto racionální. Protože mi však rozhovor nejspíše nikdy neposkytne, rozhodl jsem se, že si jeden vymyslím.

Nejsme idioti

FZ: Maršále Kime, proč pokračujete ve vývoji a testování jaderných zbraní, když kvůli tomu musíte čelit drtivým ekonomickým sankcím?

KČU: Má země čelí zásadní hrozbě, bojuje o přežití. Režim je ve větším ohrožení než kdykoli v minulosti. Moji předchůdci to měli snadné. Dědeček, Velký vůdce, vládl s pomocí jedné z tehdejších světových supervelmocí, Sovětského svazu, a také našeho obrovského souseda, Číny. Tatínek, Nejdražší vůdce, měl většinou také stále po ruce Čínu. Dnes ale Sovětský svaz neexistuje a Čína je čím dál více integrována do západního systému. A jediná zbývající supervelmoc, Spojené státy, dává jasně najevo, že v mé zemi usiluje o změnu režimu. A přesto jsme dokázali přežít a naše ideologie i systém zůstaly netknuté. Jak to? Protože jsme si vybudovali ochranu v podobě jaderných zbraní.

FZ: Čína vám ale stále poskytuje klíčové dodávky potravin a paliv. Nevnímáte ji jako spojence?

KČU: Čína se chová jako bezohledný pragmatik. Podporuje nás z vlastních sobeckých důvodů. Nechce na své hranici miliony uprchlíků ani sjednocenou…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte