38-profil-pilny
Ivan Pilný • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Existují jistě příjemnější způsoby, jak strávit léto, zvlášť když je vám 73 let. Ivan Pilný si ale na angažmá ve vrcholném patře státní správy nestěžuje – od začátku bylo zřejmé, že jeho služba potrvá jen pár měsíců a že nepůjde o žádnou velkou oběť. Navíc zakončit kariéru jako ministr financí nezní pro spoustu lidí vůbec špatně.

Co jeho krátké ministrování přineslo? V posledních dnech hlavně znepokojivou reflexi člověka, který zvenčí krátce nakoukl do útrob řízení státu a teď má potřebu svoje postřehy ventilovat. Na to, že je členem vládního hnutí ANO, vidí Pilný situaci velmi kriticky. „Naštěstí nemusím řešit problémy budoucího ministra financí,“ podotýká Pilný během rozhovoru v nevelké kanceláři, kterou v květnu přebral od Andreje Babiše a často dává najevo, že ji rád zase rychle opustí. Svou poznámkou míří k tomu, že po odevzdání rozpočtu na rok 2018, jehož skoro finální verzi má nyní v několika fasciklech na stole, Pilného mise končí. A také k tomu, že na nového ministra čeká plno velkých restů, které v dosavadní příznivé ekonomické situaci nebyly tolik vidět. To, že se odsunuly v čase, ale rozhodně neznamená, že zmizely.

Přidáme všem

Pilného stížnosti začaly být slyšet při hledání peněz na vyšší platy učitelů, které dosluhující vládní garnitura opakovaně slíbila, ale řešení nakonec nechala až na úplně poslední chvíli. Pilný se kvůli tomu ocitl pod tlakem z několika stran, kdy do rozpočtu na příští rok musel jednak zahrnout celou řadu již dříve schválených…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte