Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Vyvařit ducha Prahy

Utopenec je naše makronka, pivo je naše šampaňský a kreténi jsou pan Božský. Tvrdí s odkazem na seriál Sex ve městě o svém životním stylu trojice autorek blogu Vývařovna. Co začalo před šesti lety ve vysokoškolské menze glosováním omáčky UHO, postupně se stalo fenoménem českého internetu. Loni byla Vývařovna nominovaná na Magnesii Literu v kategorii blog roku, letos debutuje v knižní podobě.

Na představě o tom, co se má a nemá jíst, se zakládaly a zakládají komunity, náboženství i civilizace. V posledních sezonách na sebe stravování bralo další a další významy; věnují se mu superúspěšné televizní pořady, a nadto je jídlo politikum, které vypovídá o společenském postavení strávníka. Přesně v tomto duchu Vývařovna nikdy nebyl klasický blog o jídle, který by čtenáře zásoboval recepty nebo dával tipy na podniky aspirující na michelinskou hvězdu. Jídlo tu je pouze východiskem k tomu, aby autorky na půdorysu vtipně a sebeironicky pointovaných fejetonů komentovaly svůj život v Praze: vzestupy a propady rozpínající se mezi mejdany, chaotickými vztahy, bublinkami prosecca i nostalgickými vzpomínkami na chuťové vjemy z dětství.

Život je raut není výběrem již publikovaných blogů, texty vznikaly přímo pro knihu, jsou psané v okamžiku přicházející třicítky a s vědomím prvních přiznávaných modřin. Vývařovna tak přináší dost možná jedno z nejtrefnějších vyjádření ducha Prahy desátých let našeho tisíciletí. Představuje, jaké to je vydobýt si vlastní pojetí luxusu v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte