Světová výstava EXPO 67 Montreal, československý pavilon, fronta
Světová výstava EXPO 67 - Montreal. Fronty před československým pavilonem. • Autor: ČTK

Město Gander na ostrově Nový Foundland má dvanáct tisíc obyvatel, šest semaforů a na architekturu si moc nepotrpí. Střed tvoří několik krabicovitých budov, z nichž jedna přece jen působí o něco elegantněji než ostatní. Je to kulturní centrum s knihovnou a bazénem. Dříve československý pavilon pro světovou výstavu Expo 67 v Montrealu, přesněji jeho část. „Tam, kde je dnes bazén, byla restaurace Praha,“ vysvětluje historička umění Terezie Nekvindová.

Na Nový Foundland přijela, když psala o světové výstavě dizertaci. Teď o ní spolu s Danielou Kramerovou udělala výstavu pro chebské Retromuseum. Připravily také knihu Automat na výstavu, kde se historici architektury, grafického designu a dalších oborů snaží zhodnotit montrealské Expo 67. Poprvé po padesáti letech s odstupem a kriticky.

Je tu popsán i další život pavilonu. Po skončení výstavy byl na prodej, jedna z možností byla, že by mohl stát na břehu Niagary. Nakonec však československá vláda dostala výhodnější nabídku a prodala ho právě na Nový Foundland. Část je v Ganderu, část putovala do nedalekého města Grand Falls-Windsor. ČSSR získala devizy a ještě vyjádřila Ganderu vděčnost za pomoc, když se na zdejším letišti v době Expa zřítil stroj Československých aerolinií.

Tohle všechno Terezie Nekvindová věděla předem, ale výjev ji stejně překvapil. Kolem budovy stály sochy významných českých a slovenských výtvarníků ze šedesátých let: Vladimíra Janouška, Rudolfa Uhera a dalších. „Jako by sem spadly z nebe,“…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte