64A_foto archiv Barbory Suchanové
Tak tohle jsme nečekali. (Pohár vítězství v Imagine Cupu, zleva Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous) • Autor: CatherineAbegg

Studenti ČVUT, Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous, se se svým vynálezem, glukometrem měřícím hladinu cukru v krvi, vydali do boje proti dětské cukrovce. S přístrojem X.GLU zabodovali i v USA v prestižní soutěži Imagine Cup. „Při diabetes je hlavní disciplína, tak jsme chtěli vyvinout zařízení, které by si děti tak nějak přivlastnily,“ říká Marek Novák, jeden z trojice mladých vynálezců.

Jak jste se k projektu dostali?

Celý příběh začíná vlastně tím, že já jsem už dříve pracoval na vývoji zdravotnických prostředků, například částí novorozeneckých inkubátorů. Medicínské věci mě zajímají a v glukometru jsem viděl pomůcku, která se za posledních 10–15 let prakticky nezměnila. Tak vznikla myšlenka bezbateriového kartového glukometru.

Proč zrovna pro děti?

Diabetes je nemoc, která je hlavně o disciplíně, a ta může být pro děti problém. Proto jsme se snažili vyvinout přístroj, který by je nezatěžoval, a zároveň dával jejich rodičům pocit jistoty, například při glykemickém šoku.

Jako jeden z důvodů tohoto „nenápadného“ glukometru jste uvedli to, že dětští diabetici jsou často kvůli své nemoci a měření hladiny cukru svými spolužáky vysmíváni.

Je tomu tak. Současná řešení pro měření glykemie vypadají velmi nemocničně a spousta dětí, potýkajících se s cukrovkou, se setkává s posměchem. Potvrdili nám to doktoři, se kterými jsme mluvili; existují studie,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte