Každá země má své oblíbené mýty a legendy. Každá společnost ráda vypráví svůj příběh v jakémsi rámci, v němž pak ráda historii upravuje. Češi jsou národ oběti. Jako bychom nikdy nic špatného nezpůsobili, jen jsme byli nuceni přizpůsobovat se vnějším okolnostem. S událostmi, které byly tak nějak mezi, jsme si proto nikdy moc nevěděli rady. Ať už šlo o vyhnání Němců či kolaboraci za normalizace. Postavení „oběti“ ale mnohdy přiznáváme jenom sobě, takže když se po sametové revoluci začalo mluvit o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku, přihlásily se „oběti“ (jako například Václav Klaus nebo Andrej Babiš), že o žádný koncentrák nešlo, tam přece byli jen líní lidé, kteří odmítali pracovat. A ano, měli tu smůlu, že pomřeli na tyfus a ostatní odvezli do dalších koncentračních táborů, ale to už se prostě stává. Tento přístup bránil po roce 1989 rozhodné akci, aby se z děsivého místa, kde umírali lidé, konečně odstranil prasečák, který znevažoval pietu. Tento smutný případ konečně zmizí ze scény.

Dobrý začátek

Vláda totiž minulý týden definitivně schválila záměr prasečák vykoupit a na podmínkách se domluvila i s majiteli objektu. Bylo by však mýlkou se domnívat, že je to projev vstřícnosti vůči Romům. Tohle je totiž „dar“ pro nás všechny.

Ve vyjádřeních či konkrétních krocích českých politiků (a nejen jejich) stále převládá snaha dělit zdejší společnost na „nás“ bílou většinu a „je“ Romy. S tím, že „je“ vnímáme pouze jako problém. A problém přece nemá právo na…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte