Marek Švehla v článku Užiteční idioti a protektorátní pisálkové (Respekt 34/2017) dospěl k závěru, že cílem ODS „může být i úplný výstup z EU“. Za pomoci nesouvisle vrstvených nepravd, polopravd a spekulací se autor pokouší vykreslit ODS jako stranu, která někde mezi Okamurou a KSČM spřádá tajné plány o odchodu z EU. Účel tohoto předvolebního textu (vlastně pardon, textu v předvolebním čase) ponechme stranou. Mohli bychom nad ním i mávnout rukou, ale z úcty ke čtenářům časopisu Respekt považuji za potřebné napsat, jak to skutečně je. Tedy jasně a srozumitelně: ODS nechce vystupovat z EU a ODS ani nechce „úplné odmítnutí eura“.

Za každou cenu nás poškodit

Nejprve pár slov k euru. V naší Vyšehradské deklaraci, na niž se autor odvolává, je jednou z podmínek pro vstup ODS do vlády „odmítnutí povinného přijetí eura“. Podobně je to v našem volebním programu a dalších dokumentech. ODS není a priori proti přijetí eura, ale chce, abychom se mohli svobodně rozhodnout, zda a kdy euro přijmeme.

Odmítnutí povinnosti přijmout euro je něco docela jiného než „úplné odmítnutí eura“, které nám Marek Švehla podsouvá. Domníváme se, že v současné situaci je euro pro nás ekonomicky nevýhodné a jeho přijetí i politicky neprozíravé s ohledem na strukturální nerovnováhu eurozóny a její nejistý politický vývoj. Autor říká, že ČR se sice zavázala, že euro přijme, ale že záleží na vládě, zda podnikne potřebné kroky. Myslím, že i čtenář neznalý pravidel EU v tom odhalí jistý…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte