Kultura

Lido di Dante

Léto a krátké literární útvary se doplňují skoro stejně dobře jako prozaický debut a sbírka povídek. Právě vydaná kniha básníka a překladatele Petra Borkovce Lido di Dante v sobě spojuje obé. Navíc je jejím výsostným tématem severoitalské letovisko. A kde hledat lepší metaforu pomíjivosti než na místě, které ožívá jen během sezony?

Tucet povídek se většinou odehrává poblíž Ravenny, kde strávil poslední léta Dante Alighieri a kde je také pohřben. Právě nedokonaná návštěva jeho hrobky knihu otvírá – a procházka na spáleniště, které zbylo po borovicovém háji zasvěceném básníkovi, ji uzavírá. Povídky jsou psány v ich formě a jejich vypravěč je podle základní charakteristiky (překladatel, čtyřicátník, manželka s italskými kořeny) alter egem autora. Vyprávění se rozbíhá do popisů, úvah a komentářů, celková atmosféra je důležitější než děj – Borkovec v sobě nezapře básníka. Povídky se klenou skrze několik sezon během let, kdy se letovisko nenávratně mění. Vychází z módy, zanáší se odpadky, prodělává ekonomický úpadek, přichází o svérázné obyvatele, trouchniví… a s ním vypravěč i jeho vztah s Alicí.

Autor zachycuje postupné umírání se smířenou nevyhnutelností i ironií, přitom estetizovaně – takže povídky se čtou krásně smutně. Výjimkou z pocitu vševědoucí melancholie je poslední kus Rimini v zimě, který sbírku vyostřuje a v níž zmar dosahuje vrcholu. „Pineta nezmizela, stáli jsme na okraji její temné kopie. Z korun se bez přestání sypaly úlomky a…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte