Aktuální odchod českého velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka a výběr jeho nástupce znovu otevřel otázku, podle jakého klíče jsou tu obsazovány diplomatické posty. Právě střet o ambasadory v minulosti paralyzoval zdejší zahraniční politiku, to se ale nyní zdá být passé. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se na rozdíl od svých předchůdců dokázal téměř vždy s prezidentem Zemanem nějak dohodnout, zatím se nestalo, že by nějaká ambasáda byla kvůli jejich sporu dlouhodobě neobsazená.

To v minulosti nebylo obvyklé. Dosud v paměti jsou střety mezi Milošem Zemanem a Zaorálkovým předchůdcem Karlem Schwarzenbergem. Ten blokoval některé Zemanovy nominanty, Zeman recipročně odmítal ministrovy návrhy, a výměna velvyslanců se ocitla na řadu měsíců v paralýze.

Zaorálek do takového konfliktu se Zemanem nikdy nešel, byť ne vždy mezi nimi šly věci hladce. Ministr zahraničí například nadvakrát neprosadil svého odborného náměstka Iva Šrámka do Vídně, protože Zeman mu má za zlé, že dovolil svým podřízeným přidat Českou republiku pod dopis kritizující Čínu za porušování lidských práv. Když jeho nominaci Zaorálek na Hrad přinesl, Zeman ji před ním demonstrativně roztrhal.

Stejně jako v předchozích érách došlo také pod Zemanem a Zaorálkem k několika politickým nominacím velvyslanců. Ministr v Zemanově úřednické vládě Tomáš Podivínský zamířil do Berlína a nyní se chystají na výjezd Chovancův náměstek Tomáš Haišman (Kosovo) a dlouholetý kancléř sněmovny Petr Kynštetr (Irsko). Žádný však nebyl…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte