Brno účtující. Průvodce městem v letech 1945–1946
 
Kultura

Brno účtující. Průvodce městem v letech 1945–1946

Poválečné vysídlení Němců je stále jedním z nejkonfliktnějších témat moderních dějin, ale zdá se, že Brno je mu v posledních letech takřka zaslíbené. Poprvé ho výrazněji zdvihla Kateřina Tučková s Vyhnáním Gerty Schnirch a v knize Fabrika pak připomněla, jak německý živel ovlivnil tvář Brna. Již druhým rokem se pak za podpory města koná festival Meeting Brno navazující na Rok smíření, který předkládá obraz Brna jako multikulturního města a připomíná divoké excesy, k nimž docházelo během odsunu. Dvojice mladých historiků Alexandr Brummer a Michal Konečný na tyto akce svým způsobem navazuje.

Po průvodcích Brno nacistickéBrno stalinistické přicházejí s Brnem účtujícím, které se časově řadí mezi ně, do let 1945 a 1946. Forma a metodologie zůstávají stejné. Kniha vychází z pečlivého studia pramenů a předkládá cestu po dvaadvaceti místech, která jsou spojena s poválečným účtováním, jež mělo pro vývoj Brna zásadní vliv.  Faktické údaje doplňuje krátký příběh, který je typický pro jeden z mnoha aspektů poválečného dění. A nejde jen o místa samozřejmá, jako jsou neblaze proslulé internační tábory, věznice a popraviště. „Očista“ se konala i v prostředí novinářů, umělců a univerzit. Ačkoli je prostor věnován i účtování s českými kolaboranty, hlavní pozornost patří vysídlení.

Historický kontext zajišťuje krátký, ale hutný úvod, v němž se autoři vymezují vůči jednostrannému pohledu „spravedlivého trestu“ či naopak „sebemrskačského…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte