Unite the Right Rally in Charlottesville
Morální převaha je jasná, kdo dostává nakládačku nikoli. (Střety demonstrantů v Charlottesville) • Autor: Profimedia, Redux

Na průběhu událostí v Charlottesville, které v posledních dnech otřásly Amerikou a na jejichž konci je zavražděná žena a téměř dvacítka zraněných, se shodnou téměř všichni. Přesto si dění pro přehlednost zrekapitulujme.

Pátek večer: Charlottesville je svědkem nočního pochodu stoupenců rasistické pravice, kteří za svitu zahradních pochodní skandují hesla jako „Židé nás nenahradí“ nebo „Čí je ulice? Naše!“. Okolo pochodujících bělochů se shromažďují odpůrci rasismu, tvrdě jim nadávají, posílají je do háje a občas dochází ke střetům.

Sobota dopoledne: Bílí rasisté, mnozí z nich po zuby ozbrojení, se scházejí k povolené demonstraci oficiálně na protest proti zamýšlenému odstranění sochy jižanského generála Roberta E. Leeho. Akce je popisována jako největší shromáždění rasistické ultrapravice za posledních čtyřicet let.

Sobota dopoledne: Na protestující rasisty čekají odpůrci rasismu, někteří jsou vybaveni holemi a přilbami, a snaží se jejich shromáždění překazit. Dochází k ostrým fyzickým střetům, kterým policie nezvládá zabránit.

Sobota 11.28: Guvernér Virginie vyhlašuje kvůli neschopnosti udržet pořádek výjimečný stav včetně zákazu shromažďování. Rozlícení rasisté rozpouštějí akci a svolávají auta, aby je odvezla mimo dosah rozohněných odpůrců.

Sobota 11.42: Do davu odpůrců rasistů najíždí s velkým rozjezdem vůz jednoho z účastníků rasistické demonstrace. Na ulici zůstává devatenáct zraněných a dvaatřicetiletá Heather Heyer je mrtvá. Řidič zběsile couvá a prchá,…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected]pekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte