Minulý měsíc jsem zde psal, jak je těžké předvídat budoucnost, a teď sám sebe tak trochu popírám. Připravuji se na konferenci do Washingtonu a do batohu přibaluji kousek svářečského ochranného skla číslo 13, které odborníci doporučují laickým pozorovatelům úplného zatmění Slunce. S jistotou větší, než že během mého pobytu prezident Trump pošle další ostudný tweet, tam proběhne 21. srpna astronomický úkaz, který v Česku už nebude mít žádný současný čtenář Respektu během svého života šanci na vlastní oči spatřit. Kolegové z Americké chemické společnosti mi tak výběrem data konání konference udělali radost, jen zvolené místo je o pár set kilometrů severně od pásu, kde lze pozorovat úplné zatmění. Což je ale pro největší setkání chemiků na světě asi dobře, protože v této oblasti jsou už měsíce všechny ubytovací kapacity beznadějně vyprodané, či přinejmenším nekřesťansky předražené. Američané si přechod Měsíce přes sluneční disk nechtějí za žádnou cenu nechat ujít a hromadně se přesouvají zejména do států Wyoming, Idaho a do východní části Oregonu, kde se dá čekat nejjasnější obloha. Lidé, kteří si tam kvůli pozorování zamluvili hotely dlouho dopředu, si stěžují, že jim teď mnohde ruší rezervace s výmluvou na technické problémy, aby pak obratem pokoje pronajali jiným zájemcům za několikanásobnou cenu.

V hlavním městě USA, kde zatmění Slunce nebude úplné, ale jen asi pětaosmdesátiprocentní, k podobným dramatům nedochází. Nezávidím ale kolegům, na které vyšlo přednášet 21. srpna…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte