62_CIVILIZACE_Jaros
Odpad na skládce je tou vůbec nejméně žádanou možností. • Autor: Milan Jaroš

V Linköpingu na jihozápadě Švédska se tyčí obrovská věž a vedle ní stojí krychlová prosklená budova prosvětlená tak, že září i v noci. Vypadá jako klasická severská stavba, ve které by mohlo být například muzeum nebo divadlo. Jde však o spalovnu komunálního odpadu, která vyhřívá téměř milion domácností a 250 000 jich zásobuje elektřinou. Podobné jsou po celém Švédsku.

„Odpadky“ je osvětlená také například katedrála v Kolíně nad Rýnem. Zbytky z domácností pohánějí polovinu Paříže včetně Louvru a Eiffelovy věže nebo celou amsterdamskou dopravu. Průkopníkem a premiantem je ale právě Švédsko. Z poloviny švédských odpadků se stane energie, kromě toho severská země nakupuje odpad z okolních států. „Jde o mnohem ekologičtější řešení, než jsou skládky,“ říká ekoložka Anita Lundström. Skládky totiž mimo jiné zabírají místo a škodliviny z nich se mohou dostávat do ovzduší nebo půdy ve větší míře než ze spaloven.

62_CIVILIZACE_profimedia
Teplo a elektřina z odpadků. Čištění spalin v jednom ze zařízení severně od Stockholmu. • Autor: AFP, Profimedia

Rovněž Evropská unie pokládá spalovny za rozumnější cestu, vůbec nejekologičtější však je, pokud už odpad jednou vznikne, recyklace. Spalovny tak mohou představovat i riziko. Jakmile je dokončíte, musíte je začít krmit odpadky, jinak se přestanou vyplácet a nepodaří se ani zaplatit úvěry na jejich stavbu. Silná lobby se pak snaží, aby potravy pro její energetická monstra bylo co nejvíc, tlak na recyklaci naopak klesá. Nakolik se tedy lze inspirovat…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte