Když si indiáni nevěděli rady, zašli pro radu za radou starších. I dnes z podobných důvodů pěstujeme přirozenou úctu a respekt ke stáří a předpokládáme, že bude stejně moudré, jako bylo to indiánské.

Jenže tenhle převod do současných reálií úplně nefunguje a důvody jsou minimálně dva. Zaprvé, rada starších tenkrát s ohledem na průměrnou dobu dožití znamenala partu lidí maximálně kolem padesátky, zatímco dnes by šlo spíš o pokročilé důchodce. Jenže i dvacetiletý rozdíl se v lidské povaze už dramaticky pozná – je medicínsky potvrzeno, že starší člověk už má většinou rád své jisté, nehledí s nadšením na nové věci, spíš kolem sebe hledá potvrzení sebe samého než zpochybnění myšlenek, s nimiž prožil celý život; vůbec se začíná zabývat víc sám sebou a svým zdravotním stavem, stoupá výskyt depresí, poruch paměti či soustředění. Jistě, i někteří devadesátníci by svým nadhledem a životní moudrostí leckoho mladšího strčili do kapsy, ale většinová statistika je bohužel neúprosná.

Druhým aspektem je rychlost změn, které často nestíhají vnímat ani mnohem mladší ročníky. Kupříkladu chytré telefony – postavily svět na hlavu a to jsou k dispozici teprve deset let! A co teprve sdílená ekonomika, globalizační tlaky, robotizace… S podobnými výzvami se padesátník nejspíš popere přece jen o něco odhodlaněji než sedmdesátník.

Věková pyramida se zásadně přeskupuje směrem k vyšším věkovým kategoriím – v roce 1945 představovali lidé nad 65 let pouze osm procent populace, zatímco dnes je…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte