Tisk

Populární článek v New York Magazine z minulého týdne o vlivu globálního oteplování začíná zlověstně: „Je to, věřte mi, horší, než si myslíte.“ A pak předpovídá v New Yorku vyšší teploty, než jaké jsou dnes v Bahrajnu, nebývalé sucho všude, kde se produkují potraviny, šíření nemocí, jako je dýmějový mor, dosud uzavřený pod sibiřským ledem, a permanentní ekonomický kolaps. Může svět tváří v tvář takovým katastrofálním proroctvím hledat útěchu u těch, kteří tvrdí, že lze vcelku rychle a bezbolestně přejít ke stoprocentně obnovitelné energii?

Odpověď na tuto otázku je na první pohled žalostně depresivní. Navzdory klesajícím cenám vyrábí vítr a slunce na celém světě pouze 5,5 procenta elektřiny. Síla vody je jako obnovitelný zdroj elektřiny mnohem významnější, ale náklady na její využití stoupají a investice se snižují. Když poptávku po energiích vezmeme z širšího hlediska, včetně energií, které se používají pro vytápění domácností, v dopravě a průmyslu, sníží se podíl větru a slunce na titěrných 1,6 procenta (viz tabulka). Eliminovat v dohledné budoucnosti z energetického mixu fosilní paliva se tedy zdá nemožné.

Avšak všechny změny ve výrobě energie, jako byl přechod od uhlí k uhlovodíkům ve 20. století, trvaly mnoho desítek let. A právě tempo změn určuje, kam půjdou investice. Zelení jsou proto mnohem optimističtější. V uplynulém desetiletí byly na koni solární fotovoltaika (FV) a energie z větru. Přestože se investice v minulém roce trochu snížily, Mezinárodní…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte