Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Za jakou cenu?

Může svět prosperovat pouze na obnovitelnou energii? Opuštění fosilních paliv je nezbytné, nebude však bezbolestné.

Tisk

Populární článek v New York Magazine z minulého týdne o vlivu globálního oteplování začíná zlověstně: „Je to, věřte mi, horší, než si myslíte.“ A pak předpovídá v New Yorku vyšší teploty, než jaké jsou dnes v Bahrajnu, nebývalé sucho všude, kde se produkují potraviny, šíření nemocí, jako je dýmějový mor, dosud uzavřený pod sibiřským ledem, a permanentní ekonomický kolaps. Může svět tváří v tvář takovým katastrofálním proroctvím hledat útěchu u těch, kteří tvrdí, že lze vcelku rychle a bezbolestně přejít ke stoprocentně obnovitelné energii?

Odpověď na tuto otázku je na první pohled žalostně depresivní. Navzdory klesajícím cenám vyrábí vítr a slunce na celém světě pouze 5,5 procenta elektřiny. Síla vody je jako obnovitelný zdroj elektřiny mnohem významnější, ale náklady na její využití stoupají a investice se snižují. Když poptávku po energiích vezmeme z širšího hlediska, včetně energií, které se používají pro vytápění domácností, v dopravě a průmyslu, sníží se podíl větru a slunce na titěrných 1,6 procenta (viz tabulka). Eliminovat v dohledné budoucnosti z energetického mixu fosilní paliva se tedy zdá nemožné.

Avšak všechny změny ve výrobě energie, jako byl přechod od uhlí k uhlovodíkům ve 20. století, trvaly mnoho desítek let. A právě tempo změn určuje, kam půjdou investice. Zelení jsou proto mnohem optimističtější. V uplynulém desetiletí byly na koni solární fotovoltaika (FV) a energie z větru. Přestože se investice v minulém roce trochu snížily, Mezinárodní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte