Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Na březích nedůvěry

Mrtvé moře dál umírá. Reportáž z míst, kde už 35 let pořádně nepršelo.

jordansko 2013
jordansko 2013 • Autor: Milan Jaroš

Výtahem se jede přibližně 12 metrů dolů k pláži. Mrtvé moře omývá letovisko Sweimeh v Jordánsku – zemi, kde se koncentrují luxusní rezorty. Blízkost jeho hladiny není žádnou samozřejmostí, hotel Marriott byl postaven na strmém svahu. „Využijte šanci a běžte si zaplavat,“ radí izraelský umělec Zev Labinger svým kolegům. „V Izraeli, kde je pobřeží rovinaté, musíme jít několik kilometrů přes pláž, než se dostaneme k vodě!“

59_mapa_jordan
Autor: alsagban

Mrtvé moře vysychá, ročně ustoupí zhruba o metr. Aby do jednání o jeho záchraně vnesl dynamiku, pozval malíř a biolog Zev Labinger spolu s profesorem Josim Lešemem, patrně nejznámějším ochráncem přírody v Izraeli, k břehům nadaci Artists for Nature. Umělci z celého světa malují jedinečné vodstvo a jeho okolí, sbližují Židy, Palestince a Jordánce na workshopech, výstavách a koncertech, snaží se na problém upozornit světovou veřejnost. Jejich cílem je oživit Mrtvé moře prostřednictvím umění a hudby.

Po ostrých kamenech pokrytých krustou soli opatrně postupuje do vody jeden umělec za druhým. Olejnatá tekutina koupající nadnáší, jistota v chůzi klesá s každým metrem. Po několika krocích, vysvětluje mladý muž z pobřežní hlídky, se člověk musí obrátit, dřepnout si a pomalu pozpátku vklouznout do vody. Na hladině Mrtvého moře se pak umělci houpají jako skořápky ořechů, řehot je veliký. Ale bez opatrnosti to nejde. Když se zdejší mimořádně slaná voda dostane do očí nebo do ran, které se ještě zcela nezhojily, hodně to bolí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte