Asi nejhorší jste, když někomu kazíte radost. Proto tenhle sloupek nejspíš ledaskoho naštve. Nicméně pokud Žádná věda, nezbývá než si někdy sdělovat rovněž nepříjemné pravdy. Takže se předem omlouvám za kazisvětství.

Kontrakultura se v minulém půlstoletí stala uznanou součástí naší civilizace. Smířili jsme se s tím nějak i my, konzervativnější jedinci. Každý máme svůj vkus. A životním krédem nemalé části naší společnosti je rebelství. Jenom mě trochu mate, když se buřičské chutě představují coby nějak společensky odpovědnější. Kupříkladu občas slýchám vyznavače konopí argumentovat, že nelegální hulení symbolizuje alternativu ke konzumní společnosti. Tak to věru nevím proč.

Některé plodiny došlapují na svět hodně těžkou nohou: řepka, kukuřice či palma olejná. Nebo marihuana. Pokud si ji někdo zalévá za oknem, asi není horší než babiččiny begonie. Jenomže většina konopí se pěstuje úplně jinak.

Především ve velkopěstírnách. Jak by asi mohlo vzniknout intenzivní zemědělství na druhou? Nejspíš když zavřu pole pod střechu, rozsvítím reflektory silné jako na operačním sále a spustím pořádnou ventilaci. Ekologická stopa bude strašlivá. Přesná čísla jaksi nikdo nemá, neboť ilegální farmáři většinou nesdílejí své statistiky. Ale vznikly hrubé propočty. Pěstování marihuany v USA spotřebuje stejně elektřiny jako dva miliony domácností. Za kilogramem konopného listí zůstanou podobné exhalace, jako kdyby osobní auto jedenáctkrát přejelo napříč Amerikou.

Pěstování venku namísto…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte