Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Politika v éře žabáků

Internetové memy, původně obrázky pro zasmání, dnes hýbou byznysem i volbami

59_meme_civil

Žabák Pepe se zrodil před dvanácti lety v hlavě internetového kreslíře Matta Furieho jako postava v alternativním humoristickém komiksu. Dnes ho zná téměř celá Amerika. Z velké části díky tomu, že Donald Trump pár měsíců po oznámení své kandidatury zveřejnil na svém twitterovém účtu kresbu, na které stojí coby Pepe za prezidentským řečnickým pultíkem. Původně apolitického žabáka si totiž všimli Trumpovi mladí internetoví podporovatelé z řad krajní pravice a přivlastnili si ho. Pepe se tak bez vědomí svého levicového tvůrce stal součástí tisíců protrumpovských obrázků – a dva měsíce před prezidentskými volbami na žabáka zareagoval i tým Hillary Clinton. Označil ho za symbol krajní pravice a varoval před ním voliče. Dosáhl však pravého opaku: Pepe se stal v Trumpově internetovém táboře hvězdou a dodnes je jeho maskotem.

Pepe je jednou z nejvýraznějších tváří současné internetové kultury, ale není zdaleka sám – patří mezi nespočet takzvaných memů. Tenhle pojem byl původně zaveden biologem Richardem Dawkinsem ve významu „replikující se jednotka kulturní informace“, ale na celosvětové síti získal v posledních letech specifický význam. Jde nejčastěji o obrázek či video, které má díky svému humoru, výstižnosti a chytlavosti potenciál k bleskovému šíření po internetu a sociálních sítích.

Zatím se memy tvoří i přeposílají spíš zezdola a pro zábavu, ale jak ukazuje příklad amerických voleb, mohou se brzy stát součástí politických či reklamních kampaní řízených volebními štáby…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte