27-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pro kvalitu tohoto textu jsme udělali maximum. Vlastně… skoro maximum. Plné tvůrčí nasazení by totiž znamenalo vzít autorův mobilní telefon a v čase psaní jej odnést do vedlejší místnosti. Jenže tou je shodou okolností kancelář šéfredaktora, který už na stole jeden má. A dva telefony v zorném poli by mohly přinést takovou újmu šéfově výkonu a koncentraci, jakou si časopis nemůže dovolit.

Telefon tedy skončil alespoň v batohu – což je podle aktuálního zjištění vědců z Texaské univerzity v Austinu druhé nejlepší místo.

Píp

První chytrý telefon spatřil světlo světa přesně před deseti lety a jeho vynálezce Steve Jobs v onu historickou chvíli slíbil, že iPhone „změní úplně všechno“. Důkazů, že proroctví se naplňuje, bychom mohli snést spoustu, ne všechny ovšem představují důvod k radosti.

Že používání mobilních telefonů během jakékoli činnosti zhoršuje soustředění a výkon, se považuje za celkem dobře prokázané. V poslední době ale s překvapením zjišťujeme, že moc tohoto narušitele je mnohem plíživější a dalekosáhlejší, než jsme mysleli. Naše mentální kapacity třeba při psaní článku nepoznamená jen telefonát od rozrušené matky, po němž se musíme nějakou dobu křísit. Velmi podobný vliv mají i drobná pípnutí, zavrnění, blikání anebo – podle nejnovějších zjištění – i pouhá přítomnost přístroje v zorném poli či bezprostředním dosahu.

Důvod je prostý. Pro činnosti, jimž se člověk v reálném čase věnuje, má jen omezené množství pozornosti a takzvané pracovní paměti.…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte