26-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jen málokdo chodí k zubaři rád, ale pro část lidí tahle návštěva představuje doslova noční můru. Podle statistik z ciziny trpí tzv. odontofobií (tedy hrůzou ze zubaře) kolem desetiny populace a část má úzkost tak velkou, že raději vydrží silné bolesti zubů, než by navštívila ordinaci. A i ti méně bojácní vyšetření ze strachu alespoň odkládají – Britové spočítali, že něco podobného dělá více než třetina lidí.

Hlavním důvodem obav je samozřejmě bolest, silné fobie často vznikají v důsledku neblahých zážitků z minulosti. I proto se stomatologové na svých kongresech kromě vrtaček, protéz a plombovacích materiálů zabývají také otázkou, jak utrpení pacientů zmírnit. Čerstvé studie ukazují, že by s tím mohl pomáhat jeden vynález – virtuální realita.

Němí a bezmocní

Za nepříjemné zážitky u zubaře nemůže pouze bolest jako taková, ale celý kontext situace. Poloha vleže na křesle je doslova ztělesněním bezmoci. S otevřenou pusou nemůžete mluvit, bytost s podivnou rouškou přes tvář bere do rukou špičaté předměty a míří přímo do vašich nejzranitelnějších míst. Bzučení vrtačky drásá nervy a vzduchem se line vůně spálené zuboviny.

Adepti stomatologického řemesla se proto už na škole učí různé triky, jak své klienty uklidnit – třeba je vybavit pomyslnou záchrannou brzdou. („Když vás to bude bolet, zvedněte pravou ruku.“) Některé západní ordinace se dokonce na vyděšené pacienty specializují a vypadá to v nich jako v příjemném wellness centru.

Faktem ovšem zůstává, že…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1561

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte