Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Základy malosti

Můj oblíbený server, I Fucking Love Science, přináší zprávu o tom, že v Trumpem navrhovaném rozpočtu pro rok 2018, nazvaném Nové základy americké velikosti, se budou muset vědci smířit se zásadními škrty ve svých rozpočtech. Stejný server přináší i zprávu o zastánci teorie placaté země, youtuberovi D. Marbleovi, který se v posledních dnech proslavil vědeckým experimentem spočívajícím ve sledování vodováhy v letadle, kdy se mu konečně podařilo pomocí tohoto složitého pokusu prokázat konspirační teorii o rovné Zemi, na jejímž okraji spadneme dolů. Tyto dvě zprávy dobře ilustrují dnešní nalomený svět.

Nastupující generaci legračních politiků je samozřejmě věda na obtíž – lidé, kteří něco skutečně vědí, se nedají nalákat na úplné stupidity jenom proto, že je to zrovna v módě. Chtějí pro všechna tvrzení důkazy, do uspořádání vesmíru pronikli dále než většina ostatních lidí a chtějí o tom dát těm ostatním lidem vědět. Chtějí kriticky myslet, a ne se zabývat problémy, které lidstvo už dávno vyřešilo a které do veřejného diskurzu přinášejí politici zahalení do závojů alternativní pravdy.

Alternativní pravdu ve svém projevu při přebírání ceny Učené společnosti ČR zmínil i ekolog a bývalý český politik Jan Květ. V hlavním sále Karolina mu naslouchali lidé, již se velkou měrou zasloužili o svět, ve kterém žijeme. Profesor Zahradník, profesorka Illnerová, bývalý ministr životního prostředí Moldan nebo budoucí český prezident Drahoš. Protože jsem byl celé věci přítomen, cítil jsem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte