Můj oblíbený server, I Fucking Love Science, přináší zprávu o tom, že v Trumpem navrhovaném rozpočtu pro rok 2018, nazvaném Nové základy americké velikosti, se budou muset vědci smířit se zásadními škrty ve svých rozpočtech. Stejný server přináší i zprávu o zastánci teorie placaté země, youtuberovi D. Marbleovi, který se v posledních dnech proslavil vědeckým experimentem spočívajícím ve sledování vodováhy v letadle, kdy se mu konečně podařilo pomocí tohoto složitého pokusu prokázat konspirační teorii o rovné Zemi, na jejímž okraji spadneme dolů. Tyto dvě zprávy dobře ilustrují dnešní nalomený svět.

Nastupující generaci legračních politiků je samozřejmě věda na obtíž – lidé, kteří něco skutečně vědí, se nedají nalákat na úplné stupidity jenom proto, že je to zrovna v módě. Chtějí pro všechna tvrzení důkazy, do uspořádání vesmíru pronikli dále než většina ostatních lidí a chtějí o tom dát těm ostatním lidem vědět. Chtějí kriticky myslet, a ne se zabývat problémy, které lidstvo už dávno vyřešilo a které do veřejného diskurzu přinášejí politici zahalení do závojů alternativní pravdy.

Alternativní pravdu ve svém projevu při přebírání ceny Učené společnosti ČR zmínil i ekolog a bývalý český politik Jan Květ. V hlavním sále Karolina mu naslouchali lidé, již se velkou měrou zasloužili o svět, ve kterém žijeme. Profesor Zahradník, profesorka Illnerová, bývalý ministr životního prostředí Moldan nebo budoucí český prezident Drahoš. Protože jsem byl celé věci přítomen, cítil jsem…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte