tabulka

Pro Čechy to zní jako vyprávění o ráji, který snad ani nemůže existovat. Antonios Drossos platí za mobil 27 eur měsíčně, tedy kolem 700 korun. To je na české poměry běžná cena, ale Drossos v ní má kromě neomezeného volání a esemesek i nekonečné množství dat, kterými pohání celou domácnost. „Pevnou linku jsem zrušil někdy před třemi lety. Nemám doma už ani wi-fi,“ popisuje Drossos po telefonu z Helsinek. Dětem doma zapíná místo wi-fi hotspot ze svého mobilu, stejným způsobem stahuje i filmy z Netflixu.

Drossos pracuje jako konzultant v telekomunikacích a má přehled také o Česku. Jeho firma Rewheel analyzovala i zdejší trh pro Český telekomunikační úřad a pravidelně zveřejňuje srovnání, jaké tarify a za jakou cenu jsou po Evropě k mání. Česko nevychází z těchto měření dobře. V poslední analýze z dubna se posuzovalo, kolik dat lze kde pořídit za 30 eur, a hůř skončilo jen pět zemí EU. „Trh u vás zamrznul. Každý z operátorů má svůj kus trhu a nic je moc nenutí, aby si opravdu konkurovali,“ shrnuje svoje poznatky o tuzemsku Drossos.

Dílčí náplastí na tento letitý český neduh jsou novinky z minulého týdne, kdy v EU po deseti letech nátlaku eurokomisařů skončily poplatky za roaming. Pro Čechy je to ale jen první vyhraná bitva.

Jako doma

Nový evropský režim funguje v principu podle anglického verše „roam like at home“, tedy „všude jako doma“. Zákazník má možnost používat svůj mobil pořád stejně, aniž by se ohlížel na to, kde právě je. U tarifu s neomezeným voláním…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte