Kultura

Roberto Bolaño

Roberto Bolaño nabízí vtipný i mrazivý pohled na vliv nacismu v Chile

V latinskoamerických literárních kruzích se občas říká, že existuje období před a po Bolañovi. Míněna je polovina devadesátých let, kdy se chilský světoběžník postaral o to, že literatura, která v té době stagnovala, dostala zásadně nový impulz. Roberto Bolaño (1953–2003) prudce otočil směr od velkých magických příběhů i autorit typu Gabriela Garcíi Márqueze a jeho vliv na hispánské literáty i čtenáře se podobá nástupu Quentina Tarantina ve filmu.

Bolañovým poznávacím znamením se staly ironické hrátky s formou a žánry, barokní odbočky a meandry, dělal si legraci z literárních kritiků i z rodné země. Erudice sečtělého literárního nerda se v jeho totálních románech mísí s černým humorem, citem pro poezii, v níž nakonec všechny své prózy promění, ale také s láskou k brakovému žánru, starým filmům a béčkovým detektivkám. A to vše tvoří neodolatelný amalgám známý z objemných knih Divocí detektivové či posmrtně vydaného opusu magnum, románu 2666.

O to větší překvapení je, že mnoho recenzentů vyhlašuje za jedno z jeho nejlepších děl netypicky střízlivou a útlou novelu Vzdálená hvězda, která vznikla během pár týdnů. A nyní to mohou posoudit i Bolañovi čeští fanoušci. Kniha vypráví o dvou mladých básnících, kteří se z poetických časů flákání po fiktivním chilském městě Concepción musí probudit do velmi prozaické reality Pinochetova puče. Oč je rozsah stránek skromnější, o to je vyznění silnější.

Kouřem po nebi

Vzdálená hvězda vznikla…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte